czwartek, 13 października 2011

Jak uczyć nasze dziecko obowiązku za pomocą zabawek?


Jak uczyć nasze dziecko obowiązku za pomocą zabawek?

Niejednego rodzica nurtuje pewnie sprawa odpowiedniego wychowania swojego dziecka. Każdy chce dla niego jak najlepiej i każdy stara się włożyć w wychowanie dziecka dużo energii i pomysłu. Naśladujemy często swoje mamy, myśląc , że to może być dobry sposób na to by nasze dziecko "wyszło na ludzi".

Warto jednak, czasem zainwestować w inne sposoby uczenia naszego dziecka odpowiedzialności. Często mogą nam pomóc w tym zabawki.

Moja mama zawsze mi powtarzała, że najważniejszym elementem naszego wychowania było pokazanie nam, że to rodzic jest górą i to go powinniśmy się słuchać. I o dziwo, w tym pomogły jej zabawki. Zawsze gdy zabierała nas do sklepu, a byliśmy na etapie bardzo elastycznym, czyli takim, w którym najlepiej ukształtować charakter dziecka, kupowała nam zabawkę, którą ona wybierała. Jeżeli nam odpowiadała, to dobrze, jeżeli nie robiliśmy scen to czasem kupowała nam to co sami sobie wybraliśmy, a jeśli na środku sklepu zaczynaliśmy krzyczeć, że chcemy co innego, kupowała nam zabawką inną, nawet gdy była droższa –chodziło o to, że to my dorośli decydujemy, co jest najlepsze, bo to my zarabiamy i my podejmujemy decyzje. Dziecko musi nauczyć się, że w życiu przez cały czas będzie spotykał się z hierarchią władzy.

Inną zaletą wychowawczą zabawek jest ich przyjemny wpływ na rozumowanie naszego dziecka. Przykładowo, kupując dziecku skarbonki, uczymy go oszczędzania. Nasze dziecko widzi, że odkładając pieniążki, może później coś sobie fajnego za to kupić. Najlepiej takich zachowań uczy się w działaniu. A chyba każdy przyzna, że oszczędność to potrzebna w życiu cecha.


Kolorowe pudełka (patrz: http://www.drewniane-zabawki.com/Pokoj-dziecka-k292/Skrzynie-i-pojemniki-k296/) w pokoju uczą zaś nasze dziecko utrzymywania porządku, planowania pracy. Wszystko to, wpływa tak na nasza pociechę jeżeli rodzice nie robią tego za dziecko, a wręcz przeciwnie, wyznaczają mu godzinę, do której to właśnie ono musi posprzątać zabawki do pudełka lub ewentualnie robi to razem z nim, ucząc podziału obowiązków.

Pamiętajmy o tym, że droga do dobrego wychowania jest różna. Ważne, aby nie ustępować i dążyć do realizacji wyznaczonych sobie przed narodzinami dziecka celów.

Brak komentarzy:

 
web stats stat24