niedziela, 11 grudnia 2011

Zabawki edukacyjne

Zabawa to najczęstsza forma spędzania czasu przez dzieci. Dobrym rodzicom zależy bardzo często na tym, by dzieci mniej czasu spędzały na igraszkach a więcej poświęcały nawet najprostszym formom nauki. Nie jest jednak atrakcyjne dla dziecka czytanie książek, nawet jeśli są to najwspanialsze przygody jego ulubionego bohatera. Niezależnie od wieku, dziecka nie będą kręciły matematyczne zadania, a przecież bez tego nie da nauczyć się liczyć. Jest jednak sposób, by to, co dla dziecka jest przyjemne połączyć z tym, co będzie dla niego pożyteczne.


Zabawki edukacyjne to wbrew obiegowej opinii nie są wyspecjalizowane przedmioty, które jakąś nieznaną ludziom magią oddziałują na dziecięcą podświadomość. Zabawką edukacyjną może być każda ta, która oferuje dziecku zabawę na zasadzie „coś za coś”. Dla przykładu weźmy popularną dla maluszków drewnianą piramidkę. Zabawa polega na układaniu klocków na drążku, najczęściej od najmniejszego do największego bądź na odwrót. Poprzez dodanie na owych klockach cyfr zabawka zyska na przydatności bardzo wiele. Układając taką układankę dziecko dowie się, że po jedynce jest dwójka, a po dwójce trójka, następna zaś czwórka itd. Dużo skuteczniejszy sposób na to, by nauczyć malucha liczenia. Innym dobrym przykładem są puzzle. Jeśli będziemy kiedyś chcieli kupić takie dla naszego maluszka, warto rozejrzeć się dłużej za takimi, które mogą nauczyć maluszka czegoś konkretnego. Chociażby nazw zwierzątek, które staną się podstawą do tego, by pociecha w ogóle zaczęła mówić. Jeśli w układance elementami pasującymi do siebie będzie obrazek żyrafy oraz jej literowana nazwa, maluszek już nigdy nie zapomni co to jest żyrafa i jak się nazywa.

Warto też zainteresować dziecko (co na pewno nie będzie trudne) zabawkami muzykalnym bądź konstrukcyjnymi. Jeśli maluszek weźmie do ręki cymbałki i zacznie grać swoje pierwsze przypadkowe utwory, zacznie rozwijać się jego wyobraźnia oraz zdolność do kreatywnego i logicznego myślenia. Przypadkowe uderzenia zamienią się w skomponowane dźwięki, które zabrzmią w całym domu. Muzyka bowiem to zjawisko, które silnie potęguje rozwój maluszka, co zostało udowodnione naukowo. Konstrukcyjne zabawki już same w sobie uczą dziecko, chociażby tego, jak połączyć klocek z klockiem. A taka zabawka przyciąga nawet duże dzieci, a w skrajnych przypadkach nawet ich tatusiów!Warto więc, podczas wybierania zabawek dla naszego malucha, mieć na uwadze jego dobro. Jeśli nie umiemy nauczyć dziecka alfabetu, zróbmy tak, by sam ułożył go z puzzli. I zawsze pamiętajmy, że zabawa to najlepszy sposób nauki każdego małego człowieczka.

***
Zapraszamy do polubienia naszego funpage'u, na którym na bieżąco będziecie informowani o nowych postach, poradach dla rodziców, czy nowosciach w naszym sklepie: kliknij tutaj.

Brak komentarzy:

 
web stats stat24