niedziela, 21 sierpnia 2011

Żyj zdrowo.. ze sportem.Jeżeli inwestować w zajęcia dodatkowe dla dziecka, to najlepiej sportowe. Kształtują nie tylko ciało, ale także rozwijają umysł. A co najlepsze, takie zajęcia możemy poprowadzić dla naszego malucha sami.

Często rodzice wyobrażają sobie sport jako ciężkie treningi, dyscyplinę, poświęcenie, brak czasu na odpoczynek, drogi sprzęt, a tymczasem sport to sukcesy, po prostu zabawa i radość jaką on ze sobą niesie. Nie wspominając już o tym, że jest on polecaną przez psychologów odskocznią od rutyny dnia codziennego.

Jak jednak sprawić by nasze dziecko miało w swoim życiu dużo sportu, a by nie kosztowało nas to zbyt wiele?

Przede wszystkim, możemy dziecku zapewnić zajęcia sportowe na jego podwórku, kupując mu na przykład rower. Jazda na rowerze niesie ze sobą wiele korzyści np. wywołuje u dziecka większą pewność siebie, uczy koordynacji ruchowej, sprawia, że sport , który wpływa korzystnie na jego ciało i umysł, daje mu wiele radości.

Oczywiście nie możemy kupić roweru pierwszego lepszego, dlaczego? Przede wszystkim pojazd jaki mamy zamiar kupić dla naszej pociechy musi być dla niego przyjazny, kolorowy, zachęcający go do skorzystania z jego możliwości. Po drugie, rower taki musi być bezpieczny, czyli zrobiony starannie i solidnie. Po trzecie, ważne jest abyśmy rower dobrali do wzrostu dziecka i jego możliwości ruchowych. Dwulatkom zaleca się rower na trzech kołach a trzylatkom i starszym dzieciom na dwóch kołach z podczepianymi bocznymi kółkami. Wszystko jednak jest indywidualną sprawą i to rodzic powinien decydować o wyborze odpowiedniego roweru dla jego dziecka, bo to właśnie on zna go najlepiej. Na zakupy można zabrać ze sobą swoją pociechę, która w sklepie będzie mogła skorzystać z jazdy próbnej i w ten sposób łatwiej będzie ocenić co dla niej najlepsze.

Innymi propozycjami są rolki, skakanie na skakance, pływanie i tak dalej.

Pamiętajmy, że sport ponad to, że jest pewnym sposobem na życie wpływa również na sprawność ciała naszego dziecka, rozwija zmysł równowagi, koordynację ruchów, zwinność, plastyczność i precyzję, a w niektórych przypadkach nawet poczucie bezpieczeństwa naszego dziecka (np. sporty walki). Poza tym, sport uczy nasze dziecko , że z ruchu i współzawodnictwa można czerpać przyjemność i radość. Sport uczy wytrwałości i systematyczności, oraz ciągłego doskonalenia się, pokonywania własnej słabości i silnej wiary w siebie.

Dajmy dziecku to co dla niego najlepsze.

Brak komentarzy:

 
web stats stat24