czwartek, 1 września 2011

Jak czyścić stare, pluszowe zabawki?


Każdy z nas ma w domu chociaż jedna pluszową zabawkę. Nie chcemy się ich pozbyć, a bo to nam przypomina o naszej komunii, osiemnastce, a bo to sentyment, przywiązanie, a bo ciocia nam go dała czy chrzestny. Trzymamy pluszaka bo przypomina nam to co najlepsze, nasze czasy dzieciństwa. Albo inna sprawa, owy pluszak to aktualna zabawka naszego dziecka. Misie stają się zabytkową atrakcją każdego domu, a my Państwu przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą szczególnie dbać o te eksponaty.

Po pierwsze, uznaje się, że najlepiej przechowywać pluszowe misiaki w jakiejś oszklonej witrynie. To gwarantuje mniejsze zakurzenie zabawki. Jeżeli nasze dziecko bawi się cały czas pluszakiem, można asekuracyjnie chować go chociaż na noc.

Po drugie, walka z molami. Jak wiadomo przytulanki ze względu na wykonanie z naturalnych surowców są dobrym łowem dla moli. Dlatego zaleca się w miejscu przechowywania tych zabawek zamieścić środek przeciw molom (zwłaszcza jeśli chowane są w zamykanej witrynie). Można oczywiście środek schować w jakiejś atrakcyjnej i ładnej torebce, aby nie kojarzyło się dziecku z czymś złym i nieładnym.

Po trzecie, umieszczanie „zabytkowych zabawek” blisko kaloryfera czy też nawilżacza powietrza to nie jest dobry pomysł. Jak wiadomo, oba te czynniki ujemnie wpływają na strukturę materiału.

Po czwarte, nasze pluszaki powinniśmy chronić od Słońca. Promienie UV sprawiają, iż nasz zniszczony swoim wiekiem miś, starzeje się i płowieje jeszcze bardziej, dochodzi nawet do kruszenia się pluszowego futerka.

Po piąte, każde dziecko lubi ubierać swoje maskotki w jakieś nowe ubranka. Jeśli do tej pory uważałeś to za dziwactwo, dzisiaj możesz spojrzeć na to inaczej. Ubranka chronią przed promieniami UV, dzięki czemu pomaga naszemu pluszakowi nie starzec się i oczywiście, ukrywa już powstałe niedoskonałości.

Szóste, w razie przeładowania zabawkami i chęci schowania zabawek, np. na przyszłość, bo wasze dziecko już z nich wyrosło, radzimy schować każdego pluszaka oddzielnie, owijając białą bibułą bądź poszewką [aby nie zafarbowało]. No i oczywiście stosując się do wcześniejszych wskazówek, kładziesz je w miejscu suchym, z dala od słońca.

Siódme, żeby uniknąć roztoczy i innych larw insektów, warto umieścić pluszaka od czasu do czasu w zamrażarce na jeden dzień.

Ósme, na co dzień odkurzaj zabawki odkurzaczem. Jeśli masz w odkurzaczu regulację mocy ssania, to ustaw na najsłabszą. Najlepiej używaj do tego celu małej szczoteczki z delikatnym włosem i szczególnie uważaj, żeby odkurzając nie oderwać oczu, pazurów, guzików i wszelkich innych oryginalnych naszywek, bo one zasadniczo podnoszą wartość zabawki.

I ostatnie, warto od czasu do czasu umyć misia. Czyli, zwilżoną delikatnie białą ściereczką przetrzyj futerko pluszaka, ale tak delikatnie, aby nie zamoczyło się jego wnętrze. Nie zapomnij przetrzeć również trwałe elementy jak guziki, oczy, nos itp. Gdy pluszak wyschnie, możesz go uczesać miękką szczoteczką.

Stosując się tych zasad, zadbasz o to, by pluszaki w Twoim domu ciągle wyglądały jak nowe i zachwycały Twoich gości.

Brak komentarzy:

 
web stats stat24