wtorek, 13 września 2011

Jaki dywan do pokoju naszego dziecka?

Dywan. Kolorowy, wesoły, praktyczny, przytulny – to są cechy, które przede wszystkim powinny go dotyczyć. Trzeba jednak oprócz tego zastanowić się nad jego materiałem, który powinien być izolacja akustyczną i termiczną w pokoju naszej pociechy. A jeśli mamy taką możliwość, do tego wszystkiego warto zafundować sobie dywan edukacyjny.

Jaki dywan wybrać? Kilka naszych rad:

- Rodzaj włókna, sposób tkania, spód, Te wszystkie czynniki wpływają na jakość dywanu, a co za tym idzie, również na cenę. Polecamy jednak nie skupiać się na cenie, a na właściwościach dywanu

Np.:

1. DYWANY WEŁNIANE – uznaje się za najwyższej jakości, nie tylko pod względem materiału, ale również pod względem walorów estetycznych. Tego typu dywany są przede wszystkim miękkie, miłe w dotyku, wytrzymałe, nie elektryzują się, posiadają właściwości akustyczne i termiczne. Ich dużym plusem jest to, że regulują wilgoć pomieszczenia, czyli pochłaniają nadmiar wilgoci bądź oddają ją otoczeniu. Łatwe w utrzymaniu.

2. DYWANY AKRYLOWE – wyjątkowo łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Zaleca się je dla alergików ze względu na ich odporność na mole, grzyby i bakterie. Posiadają również jedną wadę, mogą tracić kolory ze względu na swą wrażliwość na działania promieni słonecznych. Mimo to, iż akryl jest tworzywem sztucznym, posiada miękkie i gładkie włókna. Dywany te potocznie nazywa się sztuczną wełną, ze względu na podobne właściwości. Nie udeptują się, mają ogromną paletę barw do wyboru.

3. DYWANY BAWEŁNIANE – naturalny materiał, doskonałe właściwości użytkowe, brak alergenów uczulających. Mała ilość kolorów, ale nie tracą kolorów. Bawełna jest często wykorzystana do produkcji dywanów do pokoju dla niemowląt. Dywany bawełniane są najtrudniejsze w utrzymaniu.

4. DYWANY Z WŁÓKIEN SYNTETYCZNYCH –trwałe, wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji, odporne na plamy, odbarwienia itd. Niestety nie są sprężyste przez co mają tendencje do spłaszczania. Poleca się je jednak jako „plac zabaw” dla dzieci od 2 do 6 lat.


- Wspomniane dywany edukacyjne pozwolą naszemu dziecku odpoczywać w różnych miejscach pokoju, przybierać różne pozycje, korzystać z całej powierzchni dywanu i czuć się jak na placu zabaw
-a oprócz tego, wiadomo, taki dywan będzie miał również walory edukacyjne, nauczy dziecko cyferek, literek, kierunków itd.

- Kiedyś uważano, iż dywany wpływają niekorzystnie na alergików. Teraz po wielu badaniach i udoskonaleniach produkcyjnych zaleca się ułożenie dywanu na jak największej powierzchni pokoju dziecięcego. I na astmatyka i na alergika ma wpłynąć to pozytywnie.

Mając już te porady i stosując się do nich życzymy udanych zakupów ;)

1 komentarz:

Ania Małopolska pisze...

Trzeba pamiętać, że bardzo istotne jest regularne czyszczenie dywanów. Wrocław oferuje tego typu usługi i prawdopodobnie inne miasta również. Ale trzeba o tym pamiętać w szczególności jak się ma małe dziecko. W dywanach zbierają się roztocza i bakterie.

 
web stats stat24