niedziela, 4 września 2011

Bezpieczeństwo zabawek

Zabawki zajmują dużą część w życiu naszego dziecka. Potrzebuje ich po to by się bawić, wesoło spędzać czas z kolegami i oczywiście, by się uczyć i rozwijać.
W sklepach możemy znaleźć wybór przeogromny, jednak czym się kierować przy zakupie, jak zadbać o bezpieczeństwo?

Zanim wybierzemy zabawkę dla naszego dziecka, warto sprawdzić czy na opakowaniu znajduje się certyfikat bezpieczeństwa (CE). Gdy jest, mamy pewność, że zabawka została sprawdzona i przystosowana do użytkowania. Na opakowaniu zazwyczaj są również wypisani producenci, informacje o przeznaczeniu zabawki, czyli od ilu lat jest ona odpowiednia dla dziecka. Brak tego typu oznaczeń może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych. Ważne jest również aby nasza zabawka posiadała instrukcje w języku polskim.

Nie wszystko jednak wyczytamy na opakowaniu, trzeba również według własnego uznania przyjrzeć się zabawce. Przede wszystkim, zalecamy sprawdzić czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, małych elementów, które łatwo połknąć. Czasem cos niepozornego może doprowadzić do nieszczęścia. Jeśli chodzi o zabawki grające, trzeba zwrócić uwagę czy jej dźwięk rzeczywisty nie będzie za głośny lub drażniący dla naszego dziecka. Jeśli nam dokucza, mu tym bardziej. Jeżeli decydujemy się na zabawki , które umożliwiają przemieszczanie się, typu hulajnoga, rowerek, samochodzik, trzeba zwrócić uwagę czy mają sprawny i skuteczny system hamowania. Zaś elektryczne zabawki powinny być zasilane prądem o napięciu nie większym niż 24 V. Jak widać jest wiele elementów na które trzeba zwrócić uwagę. Nawet jeżeli producenci zapewniają, iż zabawki poniżej trzeciego roku nie mają wymiarów, które naszego dziecko będzie zdolne połknąć , nie znaczy, że ono tego nie spróbuje wykonać, dlatego warto pamiętać, że nawet najbezpieczniejsza zabawka, mająca wszelkie certyfikaty, nie zastąpi czujnego oka i rozsądku rodzica.

UWAGA: Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

- Przed zakupem zabawki należy także zwrócić uwagę na jej skład - produkty przeznaczone dla dzieci nie mogą stwarzać zagrożenia w kontakcie z oczami, śluzówką czy skórą. Niestety, o chemicznych zagrożeniach najczęściej nie dowiemy się z informacji dostępnych na opakowaniu. Wykaz zabawek niebezpiecznych, zakwestionowanych przez laboratoria znajduje się na www.uokik.gov.pl.

Brak komentarzy:

 
web stats stat24