poniedziałek, 19 września 2011

Nadmiar zabawek, co z nimi?


Co zrobić gdy w dziecinnym pokoju powstał stos nieużywanych zabawek?

Pewnie jako rodzic nie raz spotkałeś się z sytuacją nadmiaru zabawek w pokoju dziecka. Pewnie nie raz zastanawiałeś się co w takim przypadku zrobić.


Mamy dla Ciebie kilka porad:

1. SEGREGACJA ZABAWEK- są zabawki, które mogą być wykorzystywane tylko sezonowo. Np. piłki, skakanki, hulajnogi. Takie zabawki nadają się tylko na lato, tudzież wiosnę. Musi być odpowiednia pogoda, aby z nich korzystać, bo służą one do gier podwórkowych.
Takie zabawki można schować zimą do garażu, bądź w inne miejsce, by nie wadziły w pokoju dziecka.

2. ODLICZANIE- często zdarza się tak, że w pokoju naszego dziecka jest za dużo zabawek, bo lalek ma cztery, puzzle dwie sztuki, kilka piłek, kilkanaście pluszaków itd. Wtedy do nas należy odliczanie. Musimy wybrać z każdego rodzaju po jednej zabawce. Warto zostawić chociaż po jednej, ze względu na to, iż każda z nich pobudza nasze dziecko do określonego działania np. lalka uczy troski, opieki, piłka zmusza do ruchu, biegania, ćwiczenia koordynacji itd. Nie ma jednak potrzeby by w jego pokoju znajdowało się kilkanaście takich samych zabawek.

3. DZIELENIE SIĘ – jednym z najlepszych sposobów ograniczenia ilości zabawek w pokoju Twego dziecka jest ich oddanie dzieciom, które niestety ich nie posiadają. Razem z dzieckiem usiąść na środku pokoju i pomóż mu określić jakich zabawek już nie potrzebuje, jakie mógłby oddać dzieciom. Wytłumacz mu dlaczego to robicie, jaki jest tego cel. Nauczy się on już w tak młodym wieku altruistycznej postawy, zrozumie, że trzeba się dzielić, że pomaganie innym może być przyjemne. Następnie zaprowadź go i jego zabawki do Domu Dziecka, szpitala, sierocińca itd. Niech zobaczy radość dzieci z jego zabawek.

4. GIEŁDA ZABAWEK – w innych krajach są coraz bardziej popularne targi zabawek. To właśnie na nie, dzieci zabierają swój nadmiar gier. Jest tam mnóstwo stoisk, gdzie można dokonać wymiany zabawek bądź taniego zakupu. Dzieci zdecydowanie czują się tam jak ryba w wodzie.

5. WYMIANA – wymiana zabawek polega na tym, że widząc czym bawi się nasze dziecko, zostawiamy to w jego pokoju. Resztę zabawek na jakiś czas chowamy. W momencie gdy nasze dziecko znudzi się już zabawkami możemy wyciągnąć te ukryte, aby dziecko poczuło, że ma coś nowego.

Brak komentarzy:

 
web stats stat24